Oost - Jo Spier
Overzicht"Oost" is de titel van de bundel tekeningen van Jo Spier, van welke dit het omslag is. ,,Het doet," zoals W. G. N. de Keizer in zijn inleiding zegt, ,,den beschouwer zien, welk een schoon en heerlijk land Indonesië is. Het doet verbitterde harten warmer kloppen, als zij de sawah's en de bergen zien, de trillende bamboes en de stille kampongs en de levende mensen van Indonesië. . .".
Spier is enkele malen in Indonesië geweest; zowel voor als na Wereldoorlog II heeft hij er lange reizen gemaakt en er veel getekend. En men kent het spreekwoord, dat hier als aanvulling op ,,Oost, West, Thuis best" zou kunnen worden geciteerd: ,,Als iemand verre reizen doet dan kan hij veel verhalen".
Verre reizen heeft Spier zeker gemaakt en niet alleen naar ,,Oost" is hij getrokken maar ook in ,,West" is hij geweest. ,,West" noemde hij dan ook het boek met tekeningen dat hij aan de Nederlandse gebiedsdelen in Midden-Amerika heeft gewijd en aan hetwelk Piet Bakker, zijn reisgenoot op zo vele, verre tochten, een hartelijk woord heeft meegegeven. Jo Spier is als de reiziger uit Jan van Nijlen's gedicht, waarvan hij eens een rijmprent tekende. Die reiziger kreeg de raad zijn ,,valies met dromen" niet te vergeten en evenmin heeft Spier dat ondanks al zijn intense belangstelling voorde realiteit ooit gedaan. Vandaar dat men, evenals in ,,Oost", ook in ,,West" die weldoordachte en van gevoel voor humor getuigende beschouwelijkheid in vele tekeningen terugvindt. Maar niet alleen van lange reizen heeft de tekenaar veel te verhalen zoals men aan het binnenkort te verschijnen derde deel ,,Thuis best" zal kunnen zien.